Wigilia Paschalna

Wigilia Paschalna

Wigilia Paschalna

Wigilia Paschalna jest najważniejszą i najbardziej uroczystą liturgią w całym roku kościelnym. Rozpoczęła się Liturgią Światła na zewnątrz kościoła, gdzie ksiądz proboszcz święcił ogień, następnie przygotował i zapalił Paschał. W uroczystej procesji kapłan wniósł Paschał do spowitego mrokiem kościoła, w drodze trzykrotnie śpiewając aklamację „Światło Chrystusa! Bogu niech będą dzięki!” i nasi ministranci wszystkim uczestnikom liturgii przekazali ogień. Dzięki wielkiej liczbie świec mrok został rozproszony, jak rozlewające się zbawienie.

Po Liturgii Światła nastąpiła Liturgia Słowa, składająca się z kilku czytań ze Starego i Nowego Testamentu, a następnie odnowienie przyrzeczeń chrzcielnych i po tym Liturgia Eucharystyczna.

Wigilia Paschalna skończyła się uroczystą procesją z Najświętszym Sakramentem, by ogłosić światu, że Jezus Chrystus Zmartwychwstał.

Posted on: 20 kwietnia 2019admin