Rozpoczął się Adwent a wraz z nim roraty.

Rozpoczął się Adwent a wraz z nim roraty.

Rozpoczął się Adwent a wraz z nim roraty!

            Adwent, czyli okres oczekiwania na narodziny Jezusa – rozpoczął się w minioną niedzielę 3 grudnia – jest nieodłącznie związany z mszami roratnymi.

            Roraty to uroczyste msze, które zwyczajowo odprawiane są rano, ale ze względu na uczestnictwo w nich dzieci, które przychodzą ze specjalnymi lampionami, przeniesione są na godziny popołudniowe. Nazwa roraty wzięła się od słów pieśni „Rorate coeli desuper…„, co oznacza Spuśćcie rosę niebiosa…

            W naszej parafii msze roratnie rozpoczynają  się w mroku ( o godz. 18.00 w poniedziałki i piątki),  który potem rozświetlają lampiony oraz świece symbolizujące Matkę Boską. Jak pięknie wygląda ta uroczystość trzeba przekonać się samemu. Dlatego ksiądz proboszcz zaprasza wszystkich, którzy tylko mogą, aby brali w nich udział. Szczególne zaproszenie skierowane jest do dzieci, które przychodzą z lampionami i serduszkami. Na serduszkach powinny zapisać dobre uczynki, a następnie wrzucić je do stojącego przy ołtarzu koszyka. Podczas każdej mszy roratnej losowana jest jedna osoba, która zabiera ze sobą do domu figurkę Maryi.

            Temat przewodni tegorocznych rorat to postać świętego Stanisława Kostki – patrona naszej parafii oraz dary Ducha Świętego. Wszystkie chętne dzieci mogły dziś otrzymać specjalną książeczkę o św. Stanisławie, do której wklejać będą naklejki, rozdawane przez ministrantów po każdej mszy świętej. Ci, którzy skompletują je wszystkie, będą brali udział w losowaniu nagród na zakończenie rorat, tzn. 22 grudnia.

            Zabranie do kościoła światła- lampionu, a następnie przeniesienie go do domu, to świadectwo światła Chrystusa, będącego w naszych sercach.

A więc oczekujmy i czuwajmy…

Posted on: 3 grudnia 2017admin