20-06-2019 Boże Ciało

20-06-2019 Boże Ciało

Ten, kto przyjmuje Komunię, zatraca się w Bogu, jak kropla wody w oceanie. Nie można ich rozdzielić.

św. Jan Maria Vianney

Boże Ciało – uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa

Wczoraj po Mszy świętej o godzinie 10.00 przeszliśmy ulicami Strzelec Górnych w procesji do czterech ołtarzy przygotowanych przez mieszkańców naszej parafii, bowiem pragnęliśmy uczcić Uroczystość Bożego Ciała, która jest darem dla chrześcijan, umacnia naszą wiarę w cud Eucharystii. Wiara w Najświętszy Sakrament to uznanie w Nim prawdziwej obecności Chrystusa.

Uroczystości Bożego Ciała zostały wpisane do kalendarza świąt w całym Kościele ponad 700 lat temu. Uczynił to papież Jan XXII w 1317 roku. Jednak historia uroczystości Bożego Ciała jest znacznie starsza i sięga średniowiecza. Ma bezpośredni związek z objawieniami Julianny Cornillon z Francji, która w 1209 roku miewała widzenia jasnej tarczy księżyca z zarysowaną ciemną plamą. Zostały one zinterpretowane jako sygnał do ustanowienia specjalnego święta ku czci Najświętszego Sakramentu.
W Polsce uroczystość jest obchodzona od 1320 roku. Procesje z Najświętszym Sakramentem zostały u nas wprowadzone później – około XV wieku. 

Posted on: 24 czerwca 2019admin