Odnowienie Stacji Drogi Krzyżowej

Odnowienie Stacji Drogi Krzyżowej

Stacje Drogi Krzyżowej

 

Na bocznej ścianie naszej świątyni zawieszone zostały odrestaurowane stacje Drogi Krzyżowej, wykonane przez Edmunda Kapłońskiego ze Żnina – stolarza z zawodu i znanego artystę z powołania, specjalizującego się w intarsji w drewnie. Zawisły one pierwszy raz w 1985r. w powoli wyposażanym kościele, a zostały zdjęte przed budową chóru i remontem wiosną tego roku.

Stacje zostały odnowione, tzn. usunięto ramy i warstwy lakieru oraz zabezpieczono metodą olejowania. Krawędzie pokryto fornirem dębowym. W ten sposób odsłonięto piękno każdej stacji, detale dotąd mało widoczne. Te niezwykłe obrazy to powierzchnia wykładana różnymi gatunkami drewna, tzw. drewno w drewnie. Pan Edmund Kapłoński był prekursorem intarsji, a jego dzieła znane są w Europie. Jedno z nich trafiło także do rąk Jana Pawła II.

Obecnie stacje zawieszone zostały na płytach dębowych olejowanych, otoczone obramowaniem ze srebra, które nałożył metodą płatkowania artysta plastyk pan Piotr Badziąg.

Do zapłacenia mamy 7.260 zł. To koszt zakupu drewna, wykonania płyt, odnowienia stacji Drogi Krzyżowej oraz srebrzenia.

Dziękuję panom: Grzegorzowi Knitter, Rafałowi i Kamilowi Śliwie, Rafałowi Kutkowskiemu oraz pani Lidii Pastuszak za prace związane z montażem płyt.

Posted on: 23 listopada 2020admin